Szkolenie AutoCAD dla studentów – podstawowe elementy rysunków

Październik 22, 2012
By

Szkolenie AutoCAD dla studentów – podstawowe elementy rysunków. Podział odcinka na równe części ciąg dalszy –region – rozbij – pierścień

Autorem tekstu jest: Mateusz Górka 

Wtedy, za pomocą tej opcji, program wybierze długości 300 kolejno kończąc działanie funkcji. Różnica w działaniu opcji jest widoczna, gdy pierwszą z nich, po wyborze, zaznaczamy linię do podziału i określamy ilość segmentów, na które chcemy podzielić naszą linię. W naszym przypadku, mamy do wyznaczenia 3 miejsca parkingowe i jednocześnie są to trzy segmenty. W drugim jednak, mamy do odmierzenia 3 segmenty z zapasu kilku jednostek. Ponownie określamy linię do odmierzenia, następnie program prosi o zdefiniowanie długości segmentu liczonej od punktu początkowego linii i następnie dzieli po jej długości, samemu tworząc „pozostałość” o długości 100 jednostek .

Słowem komentarza, po wykonaniu tych czynności, należy, zgodnie z instrukcją opcji, wybrać polecenie, w wierszu poleceń, ODTPUNKT, którego wpisanie spowoduje wyświetlenie nam menu wyboru sposobu znacznika, na rysunkach oznaczonego symbolami kółek 

Do innych istotnych, a jeszcze niewspomnianych funkcji w tutorialu szkolenie  Autodesk AutoCAD dla studentów należą funkcja region oraz możliwość rysowania pierścienia. Pierwsza z nich, mianowicie region jest jedną z opcji, której działania polega „niezauważalnym” działaniu. Jest ona przydatna, gdy stworzony przez nas obiekt, dla przykładu kwadrat, został stworzony z pojedynczych linii, a nie funkcją Wielobok bądź Prostokąt. Prześledźmy jej działanie na przykładzie rysunku Widzimy tu dwa kwadraty, kwadrat lewy zbudowany jest z czterech linii o długości 600 jednostek, natomiast kwadrat prawy został ujednolicony za pomocą funkcji Region – z czteroelementowego tworu do figury stanowiącej całość funkcjonalną. Jak takie ujednolicenie wykonać? Otóż, najpierw należy zaznaczyć wszystkie linie składające się na kwadrat L, następnie wpisujemy z klawiatury polecenie Region, bądź klikamy we właściwą ikonkę oznaczającą funkcję . Program poleci nam, byśmy wybrali właściwe elementy, które należy ujednolicić – klikamy więc kolejno w linię, które przeznaczyliśmy jako te, które stanowić będą całość, następnie klikamy dwukrotnie klawisz Enter. W ten sposób kwadrat złożony z linii stał się całością. Do czego potrzebujemy tej opcji? Do właściwej edycji elementów, szczególnie, by ograniczyć ilość składników na rysunku, ponadto program sam dopasuje warstwę przynależących elementów.

Funkcja Region posiada też funkcję odwrotną – jest to funkcja Rozbij, której ikonkę pokazano na rysunku. Na nic jednak, zda się szukanie jej w zakładce Rysuj, dlatego przenosimy się do zakładki Modyfikuj. Jak widać, ma ona za zadanie rozbić zescalony element na części pierwsze. Weźmy sobie za przykład wspomniany wcześniej kwadrat, wystarczy jedynie wybrać funkcję Rozbij oraz wskazać obiekt, który ma zostać podzielony na samodzielne elementu i dwukrotnie kliknąć klawisz Enter. Efekt jest widoczny po chwili, wystarczy nakierować kursor myszy na dany element i zauważyć, iż obecnie jest podzielony.

Czasami wydawać się może, że program Autodesk AutoCAD 2013, przeznaczony dla studentów, profesorów, kreślarzy posiada wiele nieużytecznych opcji. To przeświadczenie towarzyszy nam do tej chwili, gdy się z owymi funkcjami zapoznamy, stąd warto wspomnieć o funkcji pierścień. Osobiście stosowałem ją do wyrysowania przepustów o przekroju kołowym i stanowił nieocenioną pomoc oraz szybką alternatywę szczególnie, gdy do narysowania miałem dwa okręgi o różnych średnicach (promieniach) oraz następnie wypełnić ich wnętrze właściwym kreskowaniem. Funkcję Pierścień znajdziemy w zakładce Rysuj, w jej rozwijanym menu, co widać na rysunku . Po kliknięciu w Pierścień program poprosi nas o zdefiniowanie średnicy okręgu wewnętrznego, a po kliknięciu klawiszem Enter, program poprosi również o zdecydowanie średnicy okręgu zewnętrznego. Po akceptacji klawiszem Enter, należy określić punkt, który będzie stanowił środek naszego pierścienia. Dla przykładu, został na niego wybrany jeden z punktów wierzchołkowych, wspomnianych wcześniej okręgów . Po jego wstawieniu, można kliknąć dwukrotnie w przestrzeń między okręgami i wybrać osobne kreskowanie.

Następne szkolenie AutoCAD dla studentów na blogu LEGALO! Zapraszamy! 

Autorem tekstu jest: Mateusz Górka 

Tags: , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook

*

Newsletter LEGALO

Otrzymuj informacje o rabatach, kuponach i promocjach!

Zamów tutaj