Szkolenie AutoCAD- Podstawowe elementy rysunku

Październik 17, 2012
By

Szkolenie AutoCAD - Podstawowe elementy rysunku

Łuk – splajn – podział odcinka na równe części

 Autorem tekstu jest: Mateusz Górka 

Ostatnio nauczyliśmy się tworzyć podstawowe elementy rysunku. Ich uzupełnienie stanowią dodatkowe opcje tworzenia łuku, splajna, półprostej oraz podziału odcinka na równe części. Program Autodesk AutoCAD 2013, daje więc użytkownikowi wiele użytecznych narzędzi, których stosowanie musimy prześledzić, a poniższe szkolenie AutoCAD powzoli je poznać i zrozumieć.

Łuki projektujemy, czy też spotykamy na wielu rysunkach, jak więc je tworzyć? Podobnie, jak w przypadku poprzednich opcji, wystarczy kliknąć we właściwą ikonkę, jednakże już tu mamy pewną różnicę, program podsuwa nam różne możliwości tworzenia łuku. Mamy tu więc, kolejno, możliwość stworzenia łuku za pomocą trzech punktów, gdzie począwszy od określenia punktu początkowego łuku, następnie drugiego punktu określającego jego wielkość, aż do ostatniego, którym określamy skierowanie naszego łuku (góra, dół, lewo, prawo), możemy go także obracać w każdym innym kierunku. Drugą opcją z listy jest łuk – początek, środek, koniec, w którym świadomie określamy punkt, z którego rozpoczynamy kreślenie, znajdujemy punkt, który będzie stanowił jego środek oraz punkt końcowy, który możemy sami zdefiniować. Przechodząc do trzeciej już możliwości, a więc wyznaczenia łuku początek, środek, kąt, możemy stworzyć łuk, na przykład o „długości” 30 stopni od punktu początkowego, co jest logiczne z uwagi na fakt, iż cały okrąg ma 360 stopni, natomiast, jeśli przy określeniu kąta podamy 90 stopni, stworzymy ćwiartkę okręgu, itp..

Następna opcja – łuk początek, środek, cięciwa, gdzie zasada jest o tyle odmienna, o ile postępujemy, jak wcześniej, przy czym musimy jedynie określić długość cięciwy, przy czym możemy tu stworzyć wycinek okręgu o danej długości. Dopełnieniem głównych możliwości łuku jest stworzenie łuku o zadanym zwrocie, wyznaczeniu właściwego promienia dla określonego łuku. Są też możliwości stworzenia łuku, w których procedurę ich rysowania rozpoczniemy od wyznaczenia środka przyszłego łuku, jego początku oraz określenie punktu końcowego, kąta czy cięciwy.

Splajn, z kolei, jest jedną z bardziej charakterystycznych cech programu Autodesk AutoCAD 2013, której używa się, w zasadzie, do stworzenia elementów o bliżej nieokreślonych kształtach, z uwagi na swoją „elastyczność”. By uaktywnić opcję, należy kliknąć w ikonkę . Do wybory posiadamy dwa narzędzia – możliwość tworzenia splanuj dopasowanego do punktów zewnętrznych, , a druga opcja daje możliwość wyrysowania splajnu, sterując go jego czubkiem, punktem wierzchołkowym, a więc prowadzimy go czołem, nadając mu większą precyzję, co przydatne jest przy rysowaniu technicznego oznaczenia styropianu w przekroju, czasami tez uważany był, przeze mnie, do rysowania przecięć przy fantazyjnych zawijasach. Stąd więc nasuwa się jasny wniosek, a więc wszędzie tam, gdzie musimy użyć nieregularnego kształtu, użyjemy splajnu.

Program Autodesk AutoCAD 2013 proponuje użytkownikowi niezwykle przydatną funkcję, którą jest podział odcinka na równe części. O przydatności takiej funkcji nie trzeba wiele mówić, bo każdy z nas znajdzie, z pewnością, chociażby kilka możliwości jej zastosowania. Załóżmy jednak sytuację, że wyrysowana została linia o długości 900 jednostek obrazująca czoło krawężnika przy tworzeniu miejsca parkingowego, naszym zadaniem jest wykreślenie trzech miejsc parkingowych o szerokości 300 jednostek. Narysujmy więc odpowiednią linię, przy czym automatycznie przejdźmy do interesującej na opcji – widzimy je na rysunku . Pierwsza z opcji umożliwia podzielenie odcinka po obwodzie na równe części, druga Zmierz, która pozwala na umieszczenie punktów, w równej odległości po obwodzie danej prostej, co przydatne jest, gdy mamy prostą o określonej długości, np. 1000 jednostek, a interesuje nas jedynie stworzenie 3 miejsc parkingowych o szerokości 300 jednostek i zapasu 100 jednostek. Dalsze kroki zostaną przedstawione w artykule 19-stym.

 

Następne szkolenie AutoCAD 2013 na blogu LEGALO! Zapraszamy! 

Autorem tekstu jest: Mateusz Górka 

Tags: , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook

*

Newsletter LEGALO

Otrzymuj informacje o rabatach, kuponach i promocjach!

Zamów tutaj